Köln Hakkında

Almanya’nın dördüncü büyük kenti olan ve en eskisi olma özelliği taşıyan Köln, yaklaşık 2 bin yıl önce bir Roma kolonisi olarak kurulmuş ve adını da buradan, yani ”koloni”den almış. İngilizce adı (cologne) kolonya anlamına gelen Köln, Almanya’nın teknoloji, medya ve kültür merkezi konumunda bulunuyor.

Ziyaretçilerine sonsuz güzellikler sunan şehir, spor aktiviteleri, meşhur çikolataları, festivalleri ve Roma tarihindeki önemiyle oldukça popüler bir şehirdir. Almanya’nın batı kısmında yer alan şehrin batısında Frechen, Pulheim ve Dormagen; doğusunda Bergish Gladbach; güneyinde Troisdorf, Niederkassel, Wesseling, Brühl, Hürth ve kuzeyinde Leverkusen ve Monheim bulunur.

Köln Gezilecek Yerler

İşte Avrupa’nın en iyi ve en büyük müzelerine ev sahipliği yapan Köln’ün birbirinden güzel gezilecek yerleri:

Altstadt (Eski Şehir)

Altstadt, şehrin neredeyse her noktasından görülebilen, 5km öteden bile ihtişamına hayran kalabileceğiniz Köln Katedrali’nin bulunduğu, eski tip evlerin, meydanların, müzelerin yoğunlaştığı bir bölge. Bu tarihi yerler genel olarak Nord tarafında bulunuyor, Süd tarafında ise bir takım mekanlar Çikolata Müzesi gibi noktalar yer alıyor.

Köln Katedrali

Gotik üslupla inşa edilmiş Köln Katedrali (St. Peter ve St. Mary Katedrali), bir başyapıt olduğu gibi aynı zamanda kentin sembolüdür. Ren Nehrinin sol tarafında yer alan katedralin yapımına 1248 yılında başlanmış ve 632 yıl sonra takvimler 1880 yılını gösterdiğinde tamamlanabilmiştir. Tarihi yapıda 157 metre yüksekliğinde iki adet kule bulunuyor. Dönemin kuyumcuları tarafından işlenen hazine odasının üzerindeki kral figürleri dikkat çekici.

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Köln gezilecek yerlerinin bir başka durağı ise Hohenzollern köprüsü olabilir. Ren Nehri üzerindeki Hohenzollernbrücke isimli üç kemerli tasarıma sahip köprü, 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiş. Günümüzde hem motorlu taşıt hem de tramvay trafiğine açık tutuluyor. Köprünün yan taraflarında ayrıca yayaların ve bisikletçilerin kullanabilecekleri güvenli alanlar bulunuyor.

Flora und Botanischer Garten Köln (Köln Flora ve Botanik Bahçesi)

Bahçeciliğe ve botaniğe ilgi duyanlar için adeta mabedi andıran Köln Flora ve Botanik Bahçesi, ziyaretçilerine dünyanın dört bir yanından getirilmiş 12 bin bitkiyi görme fırsatı veriyor. 1920 yılında kurulan bahçe, iki farklı tesis birleştirilmesiyle eşsiz renk cümbüşünün ve doğa çeşitliliğin oluşmasını sağlayan bir botanik cennet haline gelmiş.

Köln Teleferiği

60 yılı aşkın süredir faaliyette olan ulaşım aracı, Ren Nehri’nin iki yakası arasındaki 930 metrelik yolculuğunu ortalama 6 dakikada tamamlıyor. Köln Teleferiği’ne binmeyi amaçlıyorsanız standart yolculuk yerine kombine bilet alıp kentin güzelliklerini farklı açılardan keşfetmenizi sağlayacak tur seçeneklerine yönelebilirsiniz. Şehrin yapılarına kuşbakışı şahit olmak isterseniz nisan-ekim ayları arasında çalışan teleferiği, Köln gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Köln Müzeleri

Almanya’nın dördüncü büyük şehri Köln eşsiz mimarisinin yanı sıra kültür ve sanat yönünden de oldukça zengin. İşte bu güzel şehirde keşfedebileceğiniz müzeler.

Ludwig Müzesi

Modern sanat koleksiyonu ile beğeni toplayan Ludwig Müzesi Köln gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz önemli müzelerin başında geliyor. Andy Warhol, Picasso gibi çağdaş sanatın önde gelen isimlerinin yer aldığı Ludwig Müzesi, haftanın belirli günlerinde 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Wallraf-Richartz Müzesi

Köln’ün en popüler müzesileri arasında yer alan Wallraf-Richartz Müzesi, Ortaçağ döneminden başlayarak 20. yüzyıla uzanan geniş bir plastik sanatlar koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 17. yüzyılın en ünlü ressamları arasında bulunan Rubens ve Rembrandt’ın eşsiz eserlerini yakından görme fırsatı bulabileceğiniz Wallraf-Richartz Müzesi aynı zamanda süreli sergilere de ev sahipliği yapıyor. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzeyi Salı-Pazar günleri arası 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Çikolata Müzesi

1993 yılında açılan Imhoff-Schokoladenmuseum, Ren Nehri kıyısındaki modern binasında konuklarını ağırlıyor. Müze, adını kurucusu olan Hans Imhoff’dan alıyor.Ünlü bir çikolata üreticisi olan Imhoff’un yarattığı bu son derece değerli ve bir o kadar da tatlı fırsatlarla dolu kültürel tesisin 4 bin metrekareyi aşan alanını gezerken kakaonun 5 bin yıllık hikâyesine dair ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Roma-Germen Müzesi

100 bin yıllık bir maceraya hazır mısınız? Paleolitik dönemden Orta Çağ’a kadar Köln ve çevresinin arkeolojik mirasını gözler önüne seren Roma Germen Müzesi Köln’de görülmeye değer müzeler arasında yer alıyor. Müzenin paha biçilemeyen tarihi eserlerinin en başında ise dünyaca ünlü Dionyos mozaikleri geliyor.

Kolumba Müzesi

Üçüncü sırada ise kentin en eski müzelerinden biri olan Kolumba Müzesi bulunuyor. Eski St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilen müze, İsviçreli mimar Peter Zumthor tarafından tasarlanmış. Hem tarihi hem çağdaş dini eserlerin sergilendiği Kolumba Müzesi salı günleri hariç diğer günler 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Farina Parfüm Müzesi

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi kolonyanın anavatanıdır Köln. Hal böyle olunca şehirde parfüm müzesi olması da pek şaşırtıcı olmayacaktır. Bu güzel müzede yalnızca parfüm üretimi yapılan odalar bulunmuyor. Geziniz boyunca müzede birçok sanat eserini, tarihi resimleri ve mobilyaları da yakından inceleyebilirsiniz. Köln gezi rehberi içine Farina Parfüm Müzesi’ni mutlaka eklemelisiniz.